More

  (ВИДЕО) Гранатирање во Хархов, десетици загинати и стотици повредени цивили

  Антон Герашченко, советник на министерот за внатрешни работи на Киев, на Фејсбук објави дека московските трупи бомбардирале станбени области со проектили.

  Десетици цивили загинаа, а стотици се повредени во силно руско гранатирање на градот Харков во источна Украина денеска, соопштија украинските власти.

  Антон Герашченко, советник на министерот за внатрешни работи на Киев, на Фејсбук објави дека московските трупи бомбардирале станбени области со проектили.

  „Десетици се убиени, а стотици се ранети! Целиот свет мора да го види овој ужас! Смрт за окупаторите!“, напиша тој и објави видео споделено од жител.

  Во оваа фаза, никој не може точно да се каже колку цивили се убиени досега. Шефицата на ОН за човекови права Мишел Башелет претходно денеска изјави дека најмалку 102 цивили се убиени, а уште 304 лица се повредени.

  „Повеќето од овие цивили беа убиени од експлозивно оружје со широк опсег, вклучително и гранатирање од тешка артилерија и ракетни системи, како и воздушни напади. Стравуваме дека вистинските бројки се значително повисоки“, рече Башелет.

  извор/фото: агенции
  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img