More

  Путин со три ултиматуми при разговорот со Макрон, за крај на војната

  Макрон побарал од него веднаш да ги запре нападите врз цивилите и да обезбеди патишта во Украина, а тој „ја потврди својата волја да се посвети на тоа“, соопшти Елисејската палата.

  Емануел Макрон разговараше и со украинскиот колега Володимир Зеленски „неколку пати во последните часови“, се вели во соопштението од кабинетот на Макрон.

  Рускиот претседател ги постави условите за завршување на војната: признавање на рускиот суверенитет над Крим, демилитаризација и денацификација на украинската држава и обезбедување на неутрален статус на Украина. „Решение за Украина е можно само ако се земат предвид интересите на Русија“, му рекол Путин на Макрон.

  Преговорите меѓу Русија и Украина почнаа денеска во регионот Гомел, потврди руското Министерство за надворешни работи. Преговорите беа завршени во попладневните часови и беше договорено да се одржи втор круг.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img