More

  Aвиони на САД и Велика Британија со патролен лет на границата со Украина

  Авиони на Соединетите Американски Држави (САД) и на Велика Британија извршиле патролен лет на границата со Украина, пренесува Агенција Анадолија (АА).

  Во веста на „Remix News“, базирана на податоците на веб-страницата за следење на авиони „Flightradar 24“, се наведува дека авионите на воздухопловните сили на НАТО внимателно ја следат состојбата во Украина и одржуваат висок степен на подготвеност.

  Се истакнува дека американскиот извидувачки авион, што полетал од воздухопловната база „Михаил Коглничану“ во пристанишниот град Констанца, Романија, извршил патролен лет на исток и север на границата на Романија со Русија.

  Пријавено е дека два авиони за полнење гориво од типот „Боинг KC-135 Стратотанкер“ исто така правеле кругови источно од Краков, Полска, на околу 150 километри од украинската граница.

  Се наведува дека во истата област патролирал и авион од типот „F-35 лајтнинг“.

  Авионите, за кои се наведува дека припаѓаат на САД, полетале од воздухопловната база „Рамштајн“ во Германија.

  Покрај американските авиони што патролираат во регионот, авион на британското кралско воздухопловство „Милденхол“ е виден и во северниот дел на романскиот град Брашов.

  извор: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img