More

  Цените на јагленот во Европа пораснаа за 18 отсто по руската воена операција во Украина

  Со воведувањето санкции и ограничувања против Русија, цената на еден тон јаглен во мартовските фјучерс договори во Европа се зголеми за 18 отсто, јавува Агенција Анадолија (АА).

  На пазарот на фјучерси на јаглен API2 во Ротердам, цената на еден тон јаглен во мартовските фјучерс договори попладнево се искачи на 256 долари.

  По одлуката на западните земји да ги исклучат руските банки од глобалната финансиска мрежа СВИФТ и да ги замрзнат средствата на Централната банка на Русија поради руските напади врз Украина, цената на јагленот, со кој на отворањето на пазарот се тргуваше по 235 долари, порасна за околу 18 отсто.

  Така, поскапувањето на јагленот, што во март минатата година изнесуваше 69 долари за тон, достигна 271 отсто. Цените на јагленот во изминатиот месец се зголемија за 65 отсто.

  Рускиот претседател Владимир Путин нареди воена операција во Украина минатиот четврток, по неколку дена откако ја призна независноста на двете енклави што ги држат сепаратистите во источна Украина.

  Нападот беше остро осуден од меѓународната заедница, при што Европската Унија, Велика Британија и САД воведоа економски санкции против официјална Москва.

  По пет дена откако Русија започна воена операција против нејзиниот западен сосед Украина, денеска почнаа мировните преговори меѓу двете завојувани страни.

  извор: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  4.6kmh
  0 %
  Wed
  25 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img