More

  Агенција Анадолија: Русија соопшти дека има целосна контрола на воздушниот простор на Украина

  Министерство за одбрана на Русија соопшти дека целиот воздушен простор на Украина е под контрола на Русија, пренесува Агенција Анадолија (АА).

  Во соопштението дадено од Mинистерството се нагласува дека руски војници ги контролираат и областите околу нуклеарната централа Запорожје, дека централата продолжува да работи и дека нивото на радиоактивност е нормално.

  Меѓу другото, во соопштението се тврди дека од почетокот на нападот уништени се 1.114 воени постројки на Украина и дека целиот воздушен простор на Украина е под контрола на Русија.

  Исто така, се наведува дека под контрола на руската армија се и градовите Бердјанск и Енергодар.

  извор: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img