Загинаа седум деца во гранатирањето на Украина, Зеленски бара Русија да биде запрена

0
330
Ukraine President Volodymyr Zelensky addresses the nation on television after a meeting of the National Security and Defense Council on Sunday Jan 24, 2022 (local time). Everything is under control, there is no reason to panic, he said. Withdrawal of embassy staff by some countries does not portend inevitable escalation, says Ukrainian president. We are aware of everything, we are ready for everything, we believe in the best, and we do everything to this end together with our partners, our diplomats, and most importantly, our military, he said. He said the main topic on the agenda was the situation in eastern Ukraine and authorities are doing their best to de-escalate and find a peaceful settlement of the issue. Embassies of EU countries and many others have kept all their employees in Ukraine. The fact that some countries are taking out some of their diplomats does not mean an inevitable escalation at all; these are subtleties of a complex diplomatic game, he said. Ukraine President National Address, Kyiv, Ukraine - 24 Jan 2022,Image: 656589681, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: EyePress News / Shutterstock Editorial / Profimedia

Украинскиот претседател Володимир Зеленски повика Русија да се запре додека во текот на ноќта продолжи гранатирањето на украинските градови, по вчерашниот прв круг мировни преговори меѓу Русија и Украина.

Повеќе од 100 цивили веќе загинаа во руската војна во Украина, додека повеќе од 300 случајни минувачи се повредени, соопшти канцеларијата на високиот комесар за човекови права Мишел Бачелет. Меѓу загинатите има најмалку седум деца.

Украинската Влада соопшти дека бројот на цивилни жртви досега изнесува повеќе од 150, додека Русија ја отфрли идејата дека нејзините трупи кои напредуваат претставуваат закана за цивилите, пренесува ДПА.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш претходно изјави дека има „веродостојни извештаи за станбени згради, критична цивилна инфраструктура и други невоени цели кои претрпеле голема штета”, нарекувајќи ги смртните случаи меѓу цивилите „целосно неприфатливи”.

– Држава што врши воени злосторства против цивили не може да биде членка на Советот за безбедност на ОН, рече Зеленски во видео порака, во молба Москва да биде исклучена од Советот на ОН каде што е постојана членка со право на вето.

– Ова овде е Украина. Ова е Европа. Ова е 2022 година. Злото вооружено со проектили, бомби и артилерија мора веднаш да се запре. Економски да се уништи. Да се покаже дека човештвото може да се брани, рече Зеленски.

Тој ја повика меѓународната заедница да размисли за целосно блокирање на воздушниот простор за руските ракети, авиони и хеликоптери.

Американската Влада ги отфрли повиците за воспоставување зона на забранети летови над Украина, велејќи дека тоа ќе биде чекор кон директен конфликт меѓу САД и Русија.

 

извор/фото: агенции