More

  Откази за вработените во швајцарската компанија што го проектираше „Северен тек 2“

  Швајцарскиот министер за економија, Ги Пармелин, денеска соопшти дека се отпуштени сите вработени во компанијата што го осмисли контроверзниот гасовод „Северен тек 2″, јави ДПА.

  Министерот Пармелин за телевизиската станица „Вестшвјацер фернзен” изјави дека откази добиле околу 140 вработени во швајцарската фирма „Северен тек 2″.

  Реализацијата на проектот за гасоводот до Германија преку Балтичкото Море ја стопираше германскиот канцелар Олаф Шолц, минатата седмица кога Русија најави испраќање војници во Украина.

  Долго оспоруваниот проект е меѓу најпознатите комерцијални жртви на украинскиот конфликт. Гасоводот се најде на директен удар на новите американски санкции против Русија, а кризата резултираше и со откажување на Германија од руските фосилни горива.

   

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img