More

  Спречен атентат врз Зеленски

  Обид за атентат врз украинскиот претседател Володимир Зеленски, подготвен од елитна чеченска паравоена група, е спречен во регионот на Киев.

  Тие биле прекинати во нивниот план, објавија Украинците.

  Оваа вест ја објави портпаролот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина.

  Чеченија порано војуваше со Москва, но сега е под контрола на режимот на Путин. На чело е Рамзан Кадиров, под чија контрола е и паравојската и затоа групата се вика Кадировска.

   

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  3.6kmh
  0 %
  Wed
  28 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img