„Гугл“ ја отстрани „Раша тудеј“ од пребарувачот на вести

0
311

„Гугл“ ја отстрани руската државна Раша тудеј од својот пребарувач на вести, јавува Би-би-си.

„Во оваа тешка криза, преземаме вонредни мерки за да го запреме ширењето на дезинформации и да ги попречиме кампањите за дезинформација на интернет“, рече Кент Вокер, претседател за глобални прашања на Google.

 

извор/фото: агенции