More

  Србија нема да ги забрани “Спутник” и “Раша тудеј”

  Западот и Европската Унија со години држат лекции за медиумските слободи, а сега воведуваат брутална цензура за да шират омраза против Русија и рускиот народ.
  Ова за Спутник го изјави Ивица Дачиќ, претседател на Собранието на Србија и лидер на СПС, по повод забраната за работа на телевизијата Раша тудеј и Спутник низ Европа.

  „Целосно е неприфатливо да се затворат Спутник и РТ во земји кои постојано ќе ги извезуваат нивните „демократски слободи“ низ светот. Така се и овие европски стандарди што треба да ги примениме, да воведеме остра цензура. Србија нема да го направи тоа и нема да ја примени таа цензура и речиси тоталитарни идеи“, ни рече Дачиќ.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  -0.2 ° C
  -0.2 °
  -0.2 °
  86 %
  0.5kmh
  75 %
  Thu
  11 °
  Fri
  8 °
  Sat
  8 °
  Sun
  6 °
  Mon
  1 °
  spot_imgspot_img