More

  Денеска регистрирани 457 нови случаи на ковид 19, пријавени 9 починати лица

  Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

  Направени се 2.730 тестови, а регистрирани се 457 нови случаи на КОВИД-19:

  Скопје – 246, Велес – 25, Битола – 24, Прилеп – 22, Тетово, Кавадарци и Ресен – по 17, Куманово – 15, Гостивар и Гевгелија – по 10, Штип – 7, Охрид и Свети Николе – по 6, Струмица, Кичево, Неготино и Крива Паланка – по 5, Кочани – 3, Струга, Пробиштип, Кратово и Демир Капија – по 2, Дебар, Демир Хисар, Македонски Брод и Дојран – по 1.

  Од вкупниот број на позитивни (457), регистрирани се 74 реинфекции.

  Регистриран сe 447 оздравени пациенти од: Скопје – 267, Велес – 34, Куманово – 24, Кавадарци – 18 ,Битола – 15, Прилеп – 14, Дебар – 13, Тетово – 11,Кичево – 10, Струмица – 6, Гевгелија, Штип и Неготино – по 5, Гостивар – 4, Ресен, Кочани и Берово – по 3, Крива Паланка и Радовиш – по 2, Свети Николе, Пехчево и Пробиштип – по 1.

  Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 6 починати лица: 2 починати лица од Скопје ( 76г и 80г) и по едно починато лице од Крива Паланка (64г), Радовиш (82г), Прилеп (75г), и Тетово (68г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

  Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 3 починати лица од: Скопје (2), Велес (1). Починатите лица се на возраст од 71г. до 86г. Лицата за починати се пријавени во период од 22.02. до 25.02.2022. Од пријавените лица едно лице е починато во домашни услови, а две лица се починати во болнички услови.

  Од вкупниот број на починати лица, кај 9 лица се регистрирани коморбидитети.

  Направени се 2.730 тестови преку: ИЈЗ-359, ЦЈЗ Скопје-65, ЦЈЗ Битола-95, ЦЈЗ Прилеп-34, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-86, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–126, Жан Митрев (Филип Втори)-66, Авицена-69, Биотек-85, Систина-56, лабораторија Лаор-104, Синлаб-15, Ремедика-19, Плодност-22, Генеа-7, Никоб Лаб-189, ВФВ Медикал-53, Ели Медика-21, Ројал Медика–8, Спектра-ММ-11, Рапид Лаб–12, Жан Митрев Струмица–10, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-14, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.194.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.896.139 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 298.195, бројот на оздравени пациенти е 285.907, на починати е 9.036 а бројот на активни случаи изнесува 3.252.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

  Скопје 139237, Активни 1773

  Куманово 16176, Активни 143

  Битола 14264, Активни 177

  Прилеп 13576, Активни 153

  Тетово 13308, Активни 88

  Кавадарци 10138, Активни 128

  Велес 9455, Активни 136

  Гостивар 9375, Активни 53

  Охрид 8529, Активни 70

  Струмица 7911, Активни 46

  Штип 7894, Активни 45

  Кичево 5401, Активни 72

  Кочани 4954, Активни 23

  Струга 4628, Активни 41

  Гевгелија 4260, Активни 66

  Неготино 3606, Активни 38

  Свети Николе 2603, Активни 17

  Ресен 2575, Активни 40

  Радовиш 2469, Активни 15

  Крива Паланка 2370, Активни 30

  Делчево 1895, Активни 12

  Берово 1624, Активни 3

  Дебар 1631, Активни 8

  Валандово 1455, Активни 4

  Виница 1338, Активни 0

  Пробиштип 1254, Активни 5

  Богданци 1002, Активни 16

  Кратово 931, Активни 10

  Крушево 902, Активни 8

  Демир Хисар 804, Активни 10

  Македонски Брод 723, Активни 7

  Демир Капија 576, Активни 11

  Македонска Каменица 518, Активни 3

  Пехчево 482, Активни 0

  Дојран 331, Активни 1

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img