More

  Глобален договор за производство на пластика

  До 2040 година, количината на пластичен отпад што се излева во океаните се предвидува да се зголеми тројно, а владите се под притисок да се обединат и да усвојат глобален одговор на кризата.

  Обединетите нации во почнаа официјални преговори за глобален договор чија цел е да се реши „епидемијата“ на пластичен отпад, а експертите сметаат дека тоа е историски момент за планетата и најважниот мултилатерален пакт од Парискиот климатски договор во 2015 година.

  Собранието на ОН за животна средина (UNEA), кое завршува денеска во Најроби, е подготвено да усвои резолуција за формирање меѓувладина преговарачка комисија и финализирање на правно обврзувачки договор до 2024 година. До 2040 година, количината на пластичен отпад што се излева во океаните се предвидува да се зголеми тројно, а владите се под притисок да се обединат и да усвојат глобален одговор на кризата.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  20.8 ° C
  20.8 °
  20.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Sat
  36 °
  Sun
  32 °
  Mon
  24 °
  Tue
  29 °
  Wed
  19 °
  spot_imgspot_img