Русија и Украина денес ќе преговараат за прекин на огнот

0
320

Русија и Украина ќе разговараат за прекин на огнот на претстојните преговори на границата меѓу Полска и Белорусија, изјави главниот преговарач на Москва, речиси една недела по инвазијата врз нејзиниот сосед.

„Украинската делегација веќе го напушти Киев. Очекуваме тие да бидат тука денес наутро за разговори за прекин на огнот “, рече Владимир Медински.

Украинското претседателство потврди дека нивната делегација е „на пат” кон местото на разговорите.

Извор/фото: Слободна Европа