More

  Црна Гора протера руски дипломат

  Министерството за надворешни работи на Црна Гора го прогласи дипломатот од руската амбасада во Подгорица за персона нон гратa давајќи му рок од 72 часа да ја напушти Црна Гора.

  „Причината за донесување на оваа одлука е оценката на релевантните безбедносни тела во Црна Гора за активностите на рускиот дипломат, кои се во спротивност со Виенската конвенција за дипломатски односи“, се вели во соопштението на Министерството.

   

  извор/фото: Радио Слободна Европа

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img