Црна Гора протера руски дипломат

0
256

Министерството за надворешни работи на Црна Гора го прогласи дипломатот од руската амбасада во Подгорица за персона нон гратa давајќи му рок од 72 часа да ја напушти Црна Гора.

„Причината за донесување на оваа одлука е оценката на релевантните безбедносни тела во Црна Гора за активностите на рускиот дипломат, кои се во спротивност со Виенската конвенција за дипломатски односи“, се вели во соопштението на Министерството.

 

извор/фото: Радио Слободна Европа