Нови 389 позитивни случаи денеска во земјава, регистрирани 15 починати лица

0
291

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.624 тестови, а регистрирани се 389 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 204, Битола – 26, Велес – 22, Куманово и Прилеп – по 21, Кавадарци – 20, Тетово – 12, Кичево – 9, Ресен – 7, Охрид и Штип – по 6, Гевгелија и Неготино – по 5, Виница – 4, Гостивар, Струмица, Кочани и Радовиш – по 3, Свети Николе, Крива Паланка и Кратово – по 2, , Струга, Пробиштип и Демир Хисар – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (389), регистрирана е 61 реинфекција.

Регистрирани сe 749 оздравени пациенти од: Скопје – 451, Куманово – 36, Битола – 34, Велес и Прилеп – по 25, Кавадарци – 22, Охрид – 20, Тетово – 19, Гевгелија – 16, Кичево – 15, Штип – 11, Гостивар, Радовиш и Струга – по 7, Струмица и Крушево – по 6, Неготино и Македонски Брод – по 5, Кочани, Крива Паланка и Богданци – по 4, Делчево, Дебар, Валандово и Демир Капија – по 3, Ресен и Свети Николе – по 2, Кратово, Демир Хисар, Берово и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 7 починати лица: 4 починати лица од Скопје (68г, 74г, 75г и 93г) и по едно починато лице од Прилеп (83г), Велес (81г) и Струмица (72г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 8 починати лица од: Скопје (3), Гостивар (1), Куманово (1), Охрид (1), Струмица (1) и Штип (1). Починатите лица се на возраст од 62г. до 96г. Лицата за починати се пријавени во период од 19.02. до 26.02.2022. Од пријавените лица 6 лица се починати во домашни услови, а 2 лица во болнички услови.

Кај сите починати лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.624 тестови преку: ИЈЗ-238, ЦЈЗ Скопје-49, ЦЈЗ Битола-77, ЦЈЗ Прилеп-32, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-73, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-21, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–126, Жан Митрев (Филип Втори)-56, Авицена-53, Биотек-81, Систина-65, лабораторија Лаор-55, Синлаб-3, Ремедика-8, Плодност-26, Генеа-17, Никоб Лаб-259, ВФВ Медикал-36, Ели Медика-25, Ројал Медика–7, Спектра-ММ-10, Рапид Лаб–11, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-18, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.168.

Досега во земјата се направени вкупно 1.901.296 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 299.049, бројот на оздравени пациенти е 287.127, на починати е 9.065 а бројот на активни случаи изнесува 2.857.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 139458, Активни 1525
Куманово 16286, Активни 144
Битола 14313, Активни 154
Прилеп 13627, Активни 146
Тетово 13324, Активни 84
Кавадарци 10183, Активни 114
Велес 9489, Активни 122
Гостивар 9450, Активни 50
Охрид 8530, Активни 62
Струмица 7915, Активни 35
Штип 7911, Активни 33
Кичево 5440, Активни 59
Кочани 4980, Активни 21
Струга 4651, Активни 34
Гевгелија 4275, Активни 56
Неготино 3613, Активни 32
Свети Николе 2604, Активни 14
Ресен 2601, Активни 49
Радовиш 2478, Активни 9
Крива Паланка 2380, Активни 29
Делчево 1900, Активни 9
Дебар 1642, Активни 9
Берово 1627, Активни 3
Валандово 1458, Активни 2
Виница 1350, Активни 5
Пробиштип 1259, Активни 8
Богданци 1002, Активни 13
Кратово 937, Активни 9
Крушево 905, Активни 2
Демир Хисар 813, Активни 11
Македонски Брод 729, Активни 2
Демир Капија 579, Активни 7
Македонска Каменица 521, Активни 4
Пехчево 481, Активни 0
Дојран 338, Активни 1