More

  Би-би-си ја прекинува работата во Русија

  Британски Би-би-си соопшти соопшти дека привремено ја прекинува работата на сите свои новинари во Русија, откако пратениците во Думата донесоа закон со кој се криминализира известувањето за војната во Украина, ако отстапува од владината линија.

  Генералниот директор на британската телевизија Тим Дејви рече дека законот го „криминализира независното новинарство“. Тој истакна дека корпорацијата ја прекинува работата во Русија додека ги проценуваат „целосните импликации од овој непосакуван развој на настаните“.

  „Безбедноста на нашиот персонал е најважна и не сме спремни да ги изложиме на ризик од кривично гонење затоа што ја работат својата работа“, рече тој.

   

  извор/фото: Радио Слободна Европа

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img