More

  Остатоци од ракета удрија во Месечината со брзина од 9.300 км/час

  Дел од ракета, тежок три тони, удри во Месечината, тврдат научници кои овој настан го најавија уште во јануари.

  Станува збор за дел на ракета кој кон Месечината се движеше со брзина поголема од 9.334 км/час. Астрономите првично сметаа дека станува збор за дел од ракета на компанијата SpaceX, но потоа преку дополнителна анализа на податоци е утврдено дека сепак станува збор за кинеска ракета. Новиот пресврт уследил откако Кинезите објавиле дека ракета “Chang`e 5-T1” која ја лансирале во тоа време, по лансирањето целосно изгорела во атмосферата, така што ракетата која е на пат кон Месечината не е нивна.

  Научниците очекуваат дека последиците од ударот на делот од ракетата на лунарната површина да бидат минимални.

  Се надеваат дека ќе можат да го проучат кратерот со размер од 10 до 20 метри, како и облакот лунарна прашина што може да подигне по ударот од ракетата.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img