More

  Судот во Стразбур ја прифати жалбата на поранешната претседателка на Врховиот суд Лидија Неделкова

  Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) донел одлука да ја прифати жалбата на поранешата судијка и претседателка на Врховиот суд на Република Македонија, Лидија Неделкова.

  Таа побара заштита на нејзините права по одлуката на Судскиот совет на РСМ да ја прифати иницираната постапка за нејзино разрешување од сега разрешениот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски, објави Правосудство.

  „Судот ја разгледа Вашата жалба во најкус можен рок, имајќи ги предвид документите и инфромациите поднесени од Вас. Постапката, во основа, се води писмено. Лично ќе бидете повикани, само врз основа на одлука на Судот. За сите други одлуки ќе бидете информирани“, се вели во одговорот на ЕСЧП, а по поднесеата жалба.

  Повеќе прочитајте на Правосудство.мк

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  28.8 ° C
  28.8 °
  28.8 °
  42 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  26 °
  Fri
  35 °
  Sat
  36 °
  Sun
  26 °
  Mon
  20 °
  spot_imgspot_img