More

  Украина тврди дека руските сили сакаат да ја заземат третата нуклеарна централа во земјата

  Руските сили заземаа две украински нуклеарни централи и напредуваат кон третата, изјави украинскиот претседател Володомир Зеленски за време на разговорите со американските сенатори, пренесува АП.

  Зеленски рече дека третата централа која во моментов е загрозена е нуклеарна централа во јужна Украина која се наоѓа на 120 километри северно од Николаев, еден од неколкуте градови во областа коишто руските сили се обидуваат да ги задржат.

  Една од електраните под контрола на руските сили е нуклеарната централа Запорожје во југоисточниот град Енерходар, што е најголемата нуклеарна централа во Европа.

  Руското гранатирање предизвика пожар во Запорожје кој беше изгаснат без испуштање на радијација.

   

  изворфото: Радио Слободна Европа

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  3.6kmh
  0 %
  Wed
  28 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img