Украина тврди дека руските сили сакаат да ја заземат третата нуклеарна централа во земјата

0
284

Руските сили заземаа две украински нуклеарни централи и напредуваат кон третата, изјави украинскиот претседател Володомир Зеленски за време на разговорите со американските сенатори, пренесува АП.

Зеленски рече дека третата централа која во моментов е загрозена е нуклеарна централа во јужна Украина која се наоѓа на 120 километри северно од Николаев, еден од неколкуте градови во областа коишто руските сили се обидуваат да ги задржат.

Една од електраните под контрола на руските сили е нуклеарната централа Запорожје во југоисточниот град Енерходар, што е најголемата нуклеарна централа во Европа.

Руското гранатирање предизвика пожар во Запорожје кој беше изгаснат без испуштање на радијација.

 

изворфото: Радио Слободна Европа