More

  (ВИДЕО) Шестмина загинаа во страшно торнадо во Ајова, меѓу кои и деца

  Шест лица загинаа во торнадо што во саботата ечеше низ Винтерсет во американската сојузна држава Ајова, а меѓу жртвите има и две деца, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на локални власти.

  Торнадото во доцните попладневни часови погоди делови од Ајова југозападно од Де Мојн, главниот град на државата и предизвика сериозни штети, јавуваат локалните медиуми, пренесува Ројтерс.

  Поради силната и разорна бура, повеќе од 10.500 жители на Де Мојн останаа без струја.

  Националната метеоролошка служба објави дека торнадото е означено како EF3, што значи дека било придружено со удари на ветер до 332 километри на час и издаде предупредување дека ситуацијата е „крајно опасна“.

   

  telegraf.rs

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  3.6kmh
  0 %
  Wed
  28 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img