More

  Зголемена побарувачката на таблети кои штитат од радијација

  Аптеките во Австрија останале без калиум-јодид, кој штити од таложење на радиоактивниот јод, додека пак во Хрватска исто така има голема побарувачка за овие таблети поради страв од нуклеарен напад како последица на актуелната украинско-руска војна.

  Меѓутоа, според зборовите на специјалистот кардиолог Марија Здравковиќ, калиум-јодидот не би бил доволен во случај на изложување на радиоактивност.

  „Тоа е препарат кој се дава при акутно изложување на радијација поради спречување на врзување на радиоактивните честитки, односно радиоактивниот јод за ткивото на штитната жлезда. Јасно е дека во случај на било какво изложување на радиоактивност, калиум-јодидот не би бил доволен затоа што и другите елементи влегуваат во телото, пред сè стронциум, радиоактивни честички“, изјавила докторката.

  извор/фото: агенции

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  -0.2 ° C
  -0.2 °
  -0.2 °
  86 %
  0.5kmh
  75 %
  Thu
  11 °
  Fri
  8 °
  Sat
  8 °
  Sun
  6 °
  Mon
  1 °
  spot_imgspot_img