More

  Северна Кореја соопшти дека вчерашната ракета била тест за развој на разузнавачки сателит

  Северна Кореја соопшти дека вчерашното лансирање ракета било дел од развојот на „разузнавачки сателит”, јави државната нова агенција КЦНА, пренесе ДПА.

  „Националната управа за развој на воздушниот простор (НАДА) и Академијата за одбранбена наука на Северна Кореја вчера извршија уште еден важен тест, согласно планот за развој на сателити за извидување”, јави КЦНА.

   

  Тестот им помогна на двете тела да ја потврдат „сигурноста на системот за пренос и прием на податоци на сателитот, неговиот контролен команден систем и разните системи за контрола на земјата”, додава севернокорејската агенција.

   

  МИА

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  28.8 ° C
  28.8 °
  28.8 °
  42 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  26 °
  Fri
  35 °
  Sat
  36 °
  Sun
  26 °
  Mon
  20 °
  spot_imgspot_img