Северна Кореја соопшти дека вчерашната ракета била тест за развој на разузнавачки сателит

0
439

Северна Кореја соопшти дека вчерашното лансирање ракета било дел од развојот на „разузнавачки сателит”, јави државната нова агенција КЦНА, пренесе ДПА.

„Националната управа за развој на воздушниот простор (НАДА) и Академијата за одбранбена наука на Северна Кореја вчера извршија уште еден важен тест, согласно планот за развој на сателити за извидување”, јави КЦНА.

 

Тестот им помогна на двете тела да ја потврдат „сигурноста на системот за пренос и прием на податоци на сателитот, неговиот контролен команден систем и разните системи за контрола на земјата”, додава севернокорејската агенција.

 

МИА