More

  Нема оштетување на безбедносните системи во нуклеарната централа Запорожје

  Безбедносните системи во нуклеарната централа Запорожје се недопрени, а радијацијата е на нормално ниво, вели украинскиот нуклеарен регулатор.

  Русија ја зазема најголемата нуклеарна централа во Европа, во напад кој беше извршен оваа недела, а зградите на централата беа оштетени од гранатирање.

  Украинскиот регулатор ги известил Обединетите нации дека успеал да одржи контакт со персоналот во електраната и дека два од шесте реактори се моментално во функција.

  Останатите три нуклеарни централи во Украина работат безбедно, соопшти Меѓународната агенција за атомска енергија на ОН повикувајќи се на информации што ги добила од украинскиот регулатор.

   

   

  извор/фото: Радио Слободна Европа

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  -0.2 ° C
  -0.2 °
  -0.2 °
  47 %
  8.2kmh
  75 %
  Sun
  -0 °
  Mon
  0 °
  Tue
  2 °
  Wed
  2 °
  Thu
  -1 °
  spot_imgspot_img