ЕУФОР: Франција ќе врши обука на воени летови над БиХ

0
312

Мировните сили на Европската унија во Босна и Херцеговина (ЕУФОР) соопштија дека Франција од денеска ќе врши обучувачки летови на воени авиони над БиХ, поради влошената меѓународна безбедносна ситуација

„Носачот на авиони ‘Шарл де Гол’ моментално спроведува оперативна обука во Медитеранот, а од понеделник, 7 март, неговите авиони „Рафал’ ќе летаат над Западен Балкан, вклучително и Босна и Херцеговина“, соопшти ЕУФОР.

 

извор/фото: Радио Слободна Европа