More

  ЕУФОР: Франција ќе врши обука на воени летови над БиХ

  Мировните сили на Европската унија во Босна и Херцеговина (ЕУФОР) соопштија дека Франција од денеска ќе врши обучувачки летови на воени авиони над БиХ, поради влошената меѓународна безбедносна ситуација

  „Носачот на авиони ‘Шарл де Гол’ моментално спроведува оперативна обука во Медитеранот, а од понеделник, 7 март, неговите авиони „Рафал’ ќе летаат над Западен Балкан, вклучително и Босна и Херцеговина“, соопшти ЕУФОР.

   

  извор/фото: Радио Слободна Европа

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img