Денеска трета рунда преговори меѓу Русија и Украина

0
285

Третата рунда преговори меѓу Киев и Москва треба да се одржи денеска, откако обидот за евакуација на цивили од опколениот украински град Мариупол вчера не успеа. Руските делегации се состанаа двапати во Белорусија откако Русија ја нападна Украина на 24 февруари, но прекинот на огнот договорен за време на тие разговори за да им се овозможи на цивилите да бегаат не успеаја.

Сепаратистите поддржани од Русија и украинските власти се обвинија меѓусебно дека не успеале да го воспостават хуманитарниот коридор надвор од Мариупол, град на Црното Море од кој десетици илјади луѓе сакаат да побегнат.

 

извор/фото: Радио Слободна Европа