More

  Денеска трета рунда преговори меѓу Русија и Украина

  Третата рунда преговори меѓу Киев и Москва треба да се одржи денеска, откако обидот за евакуација на цивили од опколениот украински град Мариупол вчера не успеа. Руските делегации се состанаа двапати во Белорусија откако Русија ја нападна Украина на 24 февруари, но прекинот на огнот договорен за време на тие разговори за да им се овозможи на цивилите да бегаат не успеаја.

  Сепаратистите поддржани од Русија и украинските власти се обвинија меѓусебно дека не успеале да го воспостават хуманитарниот коридор надвор од Мариупол, град на Црното Море од кој десетици илјади луѓе сакаат да побегнат.

   

  извор/фото: Радио Слободна Европа

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  28.8 ° C
  28.8 °
  28.8 °
  42 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  26 °
  Fri
  35 °
  Sat
  36 °
  Sun
  26 °
  Mon
  20 °
  spot_imgspot_img