Македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски во Софија освои сребро

0
247
epa09370727 Dejan Georgievski of North Macedonia reacts after the Men's +80kg Gold Medal Contest against Vladislav Larin of Russia during the Taekwondo events of the Tokyo 2020 Olympic Games at the Makuhari Messe convention centre in Chiba, Japan, 27 July 2021. EPA-EFE/RITCHIE B. TONGO

Македонскиот таеквондист, Дејан Георгиевски загуби во финалето од Шпнаецот Гарсија Мартинез со 7-12 и така се закити со сребрениот медал.

Георгиевски беше прв носител на турнирот „Софија Опен“, а до финалето стигна со две победи, и тоа против Србинот Михајло Радаковиќ со 19-5, а потоа и со шпанскиот таеквондист Касадо (14-4).

Најуспешниот македонски таеквондист минатото лето успеа да го постигне најголемиот успех за Македонија на Летните олимписки игри (ЛОИ), кога го освои сребрениот медал.

извор/фото: агенции