Велика Британија одбива да ги отвори границите за украинските бегалци

0
335

Британскиот премиер Борис Џонсон ги отфрли повиците за олеснување на визните барања за Украинците што бегаат од конфликтот, велејќи дека Британија е дарежлива земја, но мора да продолжи да проверува кој доаѓа во неа.

„Ние сме многу, многу дарежлива земја. Она што го сакаме е контрола и сакаме да имаме можност за проверка. Мислам дека е разумно, со оглед на она што се случува во Украина, да се осигураме дека имаме некои основни можности да провериме кој влегува“, изјави Џонсон по критиките дека неговата земја не направила доволно и дека е далеку зад своите европски соседи во помагањето при најголемата хуманитарна криза на континентот од Втората светска војна.

Британската влада беше осудена од добротворни организации, пратеници од опозицијата и од Франција, откако некои Украинци беа блокирани во францускиот град Кале, каде што не можеа да преминат во Британија поради британското инсистирање бегалците прво да побараат визи, што предизвика дипломатски конфликт.

 

извор/фото: Радио Слободна Европа