More

  Велика Британија одбива да ги отвори границите за украинските бегалци

  Британскиот премиер Борис Џонсон ги отфрли повиците за олеснување на визните барања за Украинците што бегаат од конфликтот, велејќи дека Британија е дарежлива земја, но мора да продолжи да проверува кој доаѓа во неа.

  „Ние сме многу, многу дарежлива земја. Она што го сакаме е контрола и сакаме да имаме можност за проверка. Мислам дека е разумно, со оглед на она што се случува во Украина, да се осигураме дека имаме некои основни можности да провериме кој влегува“, изјави Џонсон по критиките дека неговата земја не направила доволно и дека е далеку зад своите европски соседи во помагањето при најголемата хуманитарна криза на континентот од Втората светска војна.

  Британската влада беше осудена од добротворни организации, пратеници од опозицијата и од Франција, откако некои Украинци беа блокирани во францускиот град Кале, каде што не можеа да преминат во Британија поради британското инсистирање бегалците прво да побараат визи, што предизвика дипломатски конфликт.

   

  извор/фото: Радио Слободна Европа

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  3.6kmh
  0 %
  Wed
  28 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img