Денеска прекин на огнот за неколку украински градови

0
267

Руските власти најавија дека од денеска ќе стапи на сила прекинот на огнот за неколку украински градови за евакуација на цивили преку хуманитарни коридори.

„Руската Федерација објавува прекин на огнот во 10 часот (по московско време) на 8 март”, за евакуација на цивили од Киев, како и од други градови.

 

Станува збор за градовите Суми, Харков, Чернихив и Мариупол, се вели во соопштението на руското Министерство за одбрана задолжено за хуманитарните операции во Украина.

Третата рунда руско-украински разговори заврши синоќа во Белорусија, а Украинците изјавија дека се постигнати „позитивни резултати” за хуманитарните коридори, а Русите рекоа дека „можело да се направи повеќе”.

 

МИА