More

  Денеска прекин на огнот за неколку украински градови

  Руските власти најавија дека од денеска ќе стапи на сила прекинот на огнот за неколку украински градови за евакуација на цивили преку хуманитарни коридори.

  „Руската Федерација објавува прекин на огнот во 10 часот (по московско време) на 8 март”, за евакуација на цивили од Киев, како и од други градови.

   

  Станува збор за градовите Суми, Харков, Чернихив и Мариупол, се вели во соопштението на руското Министерство за одбрана задолжено за хуманитарните операции во Украина.

  Третата рунда руско-украински разговори заврши синоќа во Белорусија, а Украинците изјавија дека се постигнати „позитивни резултати” за хуманитарните коридори, а Русите рекоа дека „можело да се направи повеќе”.

   

  МИА

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  24.8 ° C
  24.8 °
  24.8 °
  57 %
  1.5kmh
  0 %
  Fri
  24 °
  Sat
  36 °
  Sun
  30 °
  Mon
  22 °
  Tue
  29 °
  spot_imgspot_img