More

  Косово ја почна процедурата за зачленување во Советот на Европа

  Владата на Косово го направи првиот чекор кон аплицирање за зачленување на државата во Советот на Европа, усвојувајќи ја иницијативата за членство во оваа меѓународна организација, јави дописникот на МИА од Приштина.

  Како што соопшти владината служба за информирање, со денешната одлука се наложува на Министерството за надворешни работи и дијаспора да ги спроведе сите процедури за зачленување согласно легислативата што е во сила“.

  „ Владата на Република Косово одржа електронска седница на која принципиелно ја усвои инициативата за зачленување на Република Косово во меѓународната организација Совет на Европа“, се наведува во соопштението.

  Во СЕ членуваат 46 држави и за прием на нова членка потребни се гласовите не две третини од нив. Како што јавуваат медиумите во Приштина, надежите на косовските власти за прием во организацијата пораснаа по исклучувањето на Русија од неа.

  СЕ е меѓународна организација за човекови права, демократија и владеење на правото, со седиште во Стразбур, Франција.

  Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера во Брисел изјави дека аплицирањето на Косово за членство во СЕ би претставувало кршење на договорите меѓу двете држави потпишани со меѓународно посредништво и најави „сериозен одговор“ и „последици“ доколку тоа се случи.

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  13.8 ° C
  13.8 °
  13.8 °
  88 %
  1.5kmh
  0 %
  Mon
  23 °
  Tue
  29 °
  Wed
  31 °
  Thu
  32 °
  Fri
  23 °
  spot_imgspot_img