More

  ВМРО ДПМНЕ: Заради неспособноста на МТСП над 2400 деца во Скопје чекаат за прием во градинка, со години немало изградба на нови објекти, се чекаат и 86 согласности за вработување

  Заради неспособноста на МТСП над 2400 деца во Скопје чекаат за прием во градинка, со години немало изградба на нови објекти. Откако СДСМ  е на власт 5 години како централна власт и 4 години како локална власт во повеќе општини, немало никакви инвестиции во изградба на нови градинки. Неработата на СДСМ во МТСП 5 години по ред, сега резултира со илјадници деца кои чекаат за прием во градинка, се вели во соопштението од ВМРО ДПМНЕ.

  Во продолжение на истото се додава:

  Во Кисела Вода 400 деца чекаат за прием во градинка. Во Гази Баба 460 дечиња. Во Аеродром бројот на деца кои чекаат за прием е 900. Додека во Ѓорче Петров 500.

  Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ со преземањето на власта се заземаа за решавање со проблемот на недостаток на сместувачки капацитети, но проблемот кој е создаден со години не може да се реши за една година.

  Дополнително МТСП нема издадено 86 согласности за прием на вработени за градинки низ Скопје. Тренчевска не работи ништо.

  Одговорноста за големиот број деца кои не можат да бидат примени во градинка е одговорност единствено на СДСМ кои 5 години не направија ништо. Одговорноста за кочењето при издавање согласност за вработувања во градинките е исто така на конто на СДСМ, и истото е крајно тенденциозно.

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  10.8 ° C
  10.8 °
  10.8 °
  93 %
  0kmh
  0 %
  Mon
  25 °
  Tue
  30 °
  Wed
  31 °
  Thu
  32 °
  Fri
  29 °
  spot_imgspot_img