More

  МПЦ и СПЦ на заедничка литургија за „помирување“ во Белград

  Во Белград денеска, како што најави Соборот на Српската православна црква (СПЦ), ќе се одржи првата литургија заедно со Македонската православна црква (МПЦ). Светиот синод на МПЦ вчера на вонредна седница ја прифати поканата од СПЦ и соопшти дека на литургијата на која ќе биде и српскиот патријарх Порфириј ќе учествуваат поглаварот на МПЦ господин господин Стефан и тројцата највозрасни митрополити. Во соопштението на СПЦ оваа литургија е наречена „помирување“.

   

  Радио Слободна Европа

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  29.8 ° C
  29.8 °
  29.8 °
  48 %
  1kmh
  0 %
  Mon
  36 °
  Tue
  37 °
  Wed
  34 °
  Thu
  34 °
  Fri
  29 °
  spot_imgspot_img