More

  (ВИДЕО) УА ЛОПОВИ !!! Вика граѓанин по министерот Бочварски додека дава изјава за автопатот Кичево Охрид

  УА ЛОПОВИ !!! – вака од вод џип во движење граѓанин викаше по министерот за транспорт и врски Благој Бочварски додека тој одговараше на новинарски прашања на прес конференција во општина Дебрца ( децениски бастион на СДСМ ) .
  Бочварски и присутните се обидоа да завршат со прес конференцијата, но новинарите инсистираа деак имаат и други прашања.

  Инаку министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вчера беше во Охрид и најави дека десната страна од автопатската подделница Требеништа кон Охрид се очекува да биде комплетно завршена и пуштена кон почетокот на август, а левата до крај на годината.

  Тој изврши увид на градежните активности на подделницата, на 8,5 километри пред Охрид, при што информираше дека се во тек завршните асфалтерски работи. Кажа дека вчера ќе се вградат 320 тони асфлат – прв слој, а веќе денеска се засилуваат асфалтерските работи со вградување и по 900 тони асфалт дневно. Таквите активности ќе продолжат во тек на целата градежна сезона на сите подделници на автопатот во должина од 57 километри, во вредност од 598 милиони евра. На терен, долж целата траса, како што рече Бочварски, се повеќе од 700 работници и над 280 градежни машини. Вкупниот прогрес на градежните работи изнесува 70 проценти. Министерот порача дека мора да биде испочитуван рокот за изградба на автопатот посочувајќи дека постојано имаат средби и со изведувачот и надзорот, се координираат и ги преземаат сите активности со што, како што рече, полека се приближуваме кон роковите за привршување, рече министерот.

   

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  22.8 ° C
  22.8 °
  22.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Mon
  36 °
  Tue
  37 °
  Wed
  34 °
  Thu
  34 °
  Fri
  30 °
  spot_imgspot_img