More

  (ФОТО) Златниот трофеј на Светското првенство на ФИФА пристигна во Скопје – го промовираа Пендаровски и Силва

  Во пресрет на Светското првенство на ФИФА (FIFA World Cup), златниот трофеј, што се доделува на победникот на првенството, пристигна во Скопје, заедно со бразилската фудбалска легенда, Жилберто Силва. Трофејот беше пречекан во Скопје од страна на претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, претседателот на Фудбалската федерација на Северна Македонија (ФФМ), Муамед Сејдини, директорот за корпоративни политики и одржливост во Пивара Скопје, Ламбро Патче, и генералниот менаџер за франшиза на компанијата Кока-Кола, Лука Сантандреа.

  „Нема поголемо задоволство, не само меѓу љубителите на фубалот и спортот, дека еден ден во блиска иднина, наместо претседателот на државата да го има во раце овој трофеј, капитенот на нашата фудбалска репрезентација да го крене високо и да го имаме постојано во просториите на ФФМ.
  Доаѓањето на славниот трофеј меѓу македонските навивачи и вљубеници во фудбалот, во присуството на бразилската фудбалска легенда Жилберто Силва е фудбалска историја’, напиша на својот ФБ профил претседателот Пендаровски.

  фото: ФБ Стево Пендаровски

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  22.8 ° C
  22.8 °
  22.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Mon
  36 °
  Tue
  37 °
  Wed
  34 °
  Thu
  34 °
  Fri
  30 °
  spot_imgspot_img