More

  Бајден ја потпиша помошта од 40 милијарди долари за Украина

  Американскиот претседател Џо Бајден денеска ја потпиша помошта од 40 милијарди долари за да се обезбеди стабилно снабдување со оружје и економска поддршка за Украина додека руската инвазија се приближува на четвртиот месец, соопшти Белата куќа.

  Бајден го потпиша законот усвоен претходно од Конгресот додека беше во посета на Сеул на неговото прво патување во Азија како претседател. Нацрт-законот, кој ќе ја насочи поддршката за Украина во следните пет месеци, вклучува околу 6 милијарди долари за оклопни возила и противвоздушна одбрана.

   

  Радио Слободна Европа

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  22.8 ° C
  22.8 °
  22.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Mon
  36 °
  Tue
  37 °
  Wed
  34 °
  Thu
  34 °
  Fri
  30 °
  spot_imgspot_img