More

  Високи казни за непочитување на правилата на шпанските плажи

  Секој што вpши нyжда во море или на плажа ќе биде казнет со околу 750 евра, соопштија властите во Виго, град во северната шпанска област Галиција.

  За да се стави крај на овој проблем, планирано е да се постават јавни тоалети на плажите, пренесува „Дејли мејл“. Во моментов нема достапни детали за тоа како ќе се применува ова ново правило.

  Градскиот Совет на Виго, планира и да ги поттикне Шпанците, но и туристите, да живеат здрав живот со забрана за пyшење на одредени плажи. Тие се надеваат дека со овој потег ќе се намали и загадyвањето на животната средина со фрлањето отпушоци од цигари.

  Виго не е првиот град во Шпанија кој го забpани мокpeњето во море. Истото го направи и Сан Педро дел Пинатар во Мурсија во 2017 година.

  Освен тоа, тамошните плажи забрануваат продажба на храна и пијалоци без соодветна дозвола, а во спротивно, може да биде изречена казна и до 3.000 евра.

   

  republika.mk

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  22.8 ° C
  22.8 °
  22.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Mon
  36 °
  Tue
  37 °
  Wed
  34 °
  Thu
  34 °
  Fri
  30 °
  spot_imgspot_img