More

  Никој досега не го видел гробот на принцезата Дијана во весниците!

   

  На денешен ден во 1961 година е родена Дијана Спенсер, жена која светот ја памети како принцеза од Велс и една од најубавите, најпопуларните и најпознатите жени на 20 век. Дајана, ќерката на грофот Џон Спенсер, на дваесетгодишна возраст се омажи за британскиот престолонаследник Чарлс, а нејзината венчавка од бајките ја следеа на телевизија неверојатни 750 милиони луѓе ширум светот.

   

  Веднаш по стапувањето во брак со Чарлс, популарноста на Дијана достигна неверојатни размери. Новата принцеза привлече внимание со својот изглед, модните комбинации и добрата комуникација со британскиот полк. Обожувањето на Дијана брзо се претвори во глобална опсесија, а принцезата кон крајот на осумдесетите стана најфотографираната жена на 20 век, а на медиумите стана уште поинтересна кога стана јасно дека нејзиниот брак со идниот крал беше целосно несреќен.

  Последната хуманитарна посета беше во Босна и Херцеговина

  Стотици милиони луѓе ширум светот многу добро знаат каде беа и што правеа во неделата на 31 август 1997 година, кога се појави веста дека принцезата Дијана починала во Париз додека бегала од папараците.

  Сепак, многумина не знаат дека принцезата ја извршила последната хуманитарна мисија во Босна и Херцеговина. Многумина во Босна и Херцеговина се сеќаваат на летото 1997 година кога ги посети принцеза која, пред нејзината смрт, се посвети на проблемот со нагазните мини кои ги убиваа граѓаните на Босна и Херцеговина дури и по војната.

  За време на посетата на Босна и Херцеговина, принцезата не сакала да се дружи со политичарите. Наместо нив, таа за домаќини ги избрала 15-годишните Мирзета Габелиќ, Мухамед Шољанкиќ и Фрања Крешиќ кои настрадале од мини.

  Принцезата почина дваесет дена по посетата на БиХ.

   

   

  index.hr

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  34.8 ° C
  34.8 °
  34.8 °
  28 %
  1kmh
  0 %
  Fri
  40 °
  Sat
  33 °
  Sun
  31 °
  Mon
  30 °
  Tue
  28 °
  spot_imgspot_img