More

  Конститутивна седница на Собранието на Србија

  Во српскиот парламент денеска ќе се одржи конститутивната седница на новиот состав, а ќе бидат потврдени мандатите за пратениците кои беа избрани на парламентарните избори на 3 април годинава. Собранието се смета за конституирано кога ќе бидат потврдени две третини од мандатот. На дневен ред се избор на претседател на Народното собрание, избор на потпретседател и именување на генерален секретар, по што ќе следи избор на членови на работни тела и избор на членови на постојани парламентарни делегации во меѓународните институции. Како што беше договорено на консултациите на парламентарните партии, денеска во собранието ќе се верификуваат само мандатите и ќе се положи заклетва, додека продолжението на седницата и изборот на претседател е планирано за утре.

   

  Радио Слободна Европа

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  47 %
  0kmh
  0 %
  Fri
  40 °
  Sat
  33 °
  Sun
  31 °
  Mon
  30 °
  Tue
  28 °
  spot_imgspot_img