More

  Милевски поднесе оставка до Владата

  Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска ја доставил својата оставка до Владата.

  Оставката, како што посочуваат од Владата за МИА, ќе биде  разгледана, а потоа ќе биде информирано Собранието кое на седница треба да ја констатира.

  Согласно процедурата, ќе биде предложено друго име на министерското место за локална самоуправа.

  Доколку оставката на Милевски биде испратена до Собранието пред новата 86. седница, таа би можела да биде констатирана в четврток за кога е закажано ова парламентарно заседание.

  Офијално се уште нема информација кој ќе го наследи Милевски, иако во јавноста веќе циркулираат одредени имиња.

  Милевски, за МИА вчера изјави дека се повлекува од лични причини, а до крајот на неделата се очекува неговата партија да предложи нов кандидат за министер. Новиот министер, според Милевски, нема да биде од редовите на пратениците.

  – Се исклучува можноста тоа да биде некој од пратениците, изјави Милевски за МИА.

   

  MIA

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  scattered clouds
  10.8 ° C
  10.8 °
  10.8 °
  87 %
  1kmh
  40 %
  Fri
  11 °
  Sat
  11 °
  Sun
  15 °
  Mon
  11 °
  Tue
  4 °
  spot_imgspot_img