More

  Полска потпиша 10-годишен договор за природен гас со Норвешка

  Полската енергетска компанија „ПГНиГ“ и норвешката компанија „Еквинор“ потпишаа 10-годишен договор за купување на природен гас до 2,4 милијарди кубни метри годишно, пренесува Агенција Анадолија (АА).

  Според соопштението на „ПГНиГ“, природниот гас во рамките на договорот ќе се испраќа преку гасоводот „Балтик пајп“ кој ќе биде отворен на 1 октомври.

  Договор ќе важи од 1 јануари 2023 до 1 јануари 2033 година.

  Норвешкиот природен гас ќе се пренесува прво во Данска, а потоа во Полска преку гасоводот „Балтик пајп“.

  Стапката на исполнетост на резервоарите за природен гас во Полска изнесува 98 отсто.

  Полска, половина од нејзините годишни потреби за природен гас од приближно 21 милијарда кубни метри ги купува од Русија.

  извор:Агенција Анадолија (АА).

  фото:Агенција Анадолија (АА).

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  scattered clouds
  10.8 ° C
  10.8 °
  10.8 °
  87 %
  1kmh
  40 %
  Fri
  11 °
  Sat
  11 °
  Sun
  15 °
  Mon
  11 °
  Tue
  4 °
  spot_imgspot_img