More

  Путин потпиша декрет: Сноуден доби руско државјанство додека Вашингтон го бара за шпионажа

  ладимир Путин денеска потпиша декрет со кој му додели руско државјанство на Едвард Сноуден, поранешен помошник на Американската Агенција за национална безбедност (НСА), баран од Вашингтон.

  Според Ројтерс, Сноуден (39) избегал од САД и добил азил во Русија по објавувањето на тајни документи во 2013 година, кои открија домашни и меѓународни операции за надзор спроведени од страна на НСА, за кои Сноуден работел.
  Вашингтон со години бара Едвард Сноуден да се врати во САД за да се соочи со обвиненија за шпионажа.

  извор: Reuters

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  scattered clouds
  10.8 ° C
  10.8 °
  10.8 °
  87 %
  1kmh
  40 %
  Fri
  11 °
  Sat
  11 °
  Sun
  15 °
  Mon
  11 °
  Tue
  4 °
  spot_imgspot_img