More

  Се појавија приватните писма на принцезата Дијана: „Немаше да се разведам ако го знаев ова…“

  Протекоа приватните писма на принцезата Дијана во кои таа открива дека „немаше да се согласи на развод од кралот Чарлс да знаеше дека целата ситуација ќе биде грда и очајна“, објави Дејли Меил. Нејзините белешки наскоро ќе се најдат на аукција за неверојатни 90.000 фунти.

   

  Изолација, страв од прислушување на нејзиниот телефон, жалење поради разводот и критиките на кралското семејство се некои од темите на 32-те писма и картички напишани меѓу 1995 и 1996 година до нејзините блиски пријатели Сузи и Тарек Касем.

  Парот решил да се ослободи од писмата затоа што сметаат дека „да ги поседуваш е голема одговорност што не сакаат да им ја пренесат на своите деца“, но ќе задржат некои од своите подоверливи писма. Остатокот ќе се продава поединечно, а средствата ќе бидат донирани на хуманитарни организации поддржани од Дијана.

  Во една од нив, напишана на 28 април 1996 година, Дијана изјавила дека го откажала одењето во опера поради напнатоста и притисокот што и бил вршен од сите страни.

   

  „Поминувам низ многу тешко време и притисокот е сериозен и доаѓа од сите страни. Понекогаш ми е премногу тешко да ја држам главата горе, а денес сум на колена и само копнеам овој развод да заврши бидејќи цената е огромна“, напиша таа.

  На 20 мај 1996 година, Дијана и пишала на Сузи дека телефоните во палатата Кенсингтон биле прислушувани. „Да знаев пред една година што ќе доживеам низ овој развод, никогаш немаше да се согласам на тоа. Тоа е толку очајно и грдо“, напишал тој во писмото.

  Во своите писма Дијана отворено ги напаѓала членовите на кралското семејство и откривала доверливи детали. „Можеби ме опишуваа како пеперутка, но не сакам да одлетам од ова прекрасно семејство“, напиша Дијана на 2 декември 1995 година, само еден ден откако кралицата Елизабета ги советуваше неа и Чарлс да се разведат.

   

  Во многу писма, покојната принцеза срдечно се заблагодарува на парот што „и пружи голема емоционална поддршка и што беше покрај неа и ги слушаше сите нејзини приказни“. „Исклучително сум трогната од тоа колку вие двајцата сте заштитнички кон мене. Не сум навикната на тоа“, им напишала таа.

   

  Семејството Касем, кое сè уште живее во Лондон, ќе ги продава писмата на 16 февруари во аукциската куќа „Лејс“ во Пензанс, а веќе има голем интерес за нив. Принцезата Дијана првпат ги запознала во август 1995 година за време на нејзините редовни посети на болницата Кралската Бромптон.

   

  index.hr

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  light intensity drizzle
  13.8 ° C
  13.8 °
  13.8 °
  77 %
  1kmh
  100 %
  Tue
  14 °
  Wed
  16 °
  Thu
  18 °
  Fri
  20 °
  Sat
  21 °
  spot_imgspot_img