More

  (ВИДЕО) Граѓани тргнаа на „ноќна стража“ на гробот на Гоце – полицијата ги запре далеку од црквата Свети Спас

  Народот се самоорганизираше преку социјалните мрежи и вечерва појдоа на ноќна стража на гробот на Гоце Делчев во дворот на Св. Спас. Поворката тргна од плоштадот Македонија кон вечното почивалиште на Делчев. Tука, беа сопрени од голема барикада обезбедена од полицијата на ул Самоилова, под Кале, објави Антропол.мк.

  Народот којшто е насобран е револтиран за ваквата постапка на МВР и наредбите од власта за забрана на движење кон црквата Св. Спас.

  Својот народ не може да го посети гробот на својот народен херој. Ова го прекршува и уставното право на македонскиот народ на слободно движење. Ние сме заробена и окупиран држава. Утре со обезбедување ќе ги пуштат Бугарите, но сопствениот народ, во сопствената држава нема право на слободно движење и оддавање на почит пред гробот на македонскиот херој Гоце Делчев.“

  извор: Антропол.мк.

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  13.8 ° C
  13.8 °
  13.8 °
  58 %
  1kmh
  0 %
  Mon
  14 °
  Tue
  16 °
  Wed
  17 °
  Thu
  18 °
  Fri
  20 °
  spot_imgspot_img