More

  Дел од трговците ја намалуваат грамажата, а ги зголемуваат и цените

  Цените на основните продукти вртоглаво растат, грамажата на одредени производи се намалува. Граѓаните се жалат дека видно е новата тактика на производителите. Со цел да остане истата цена и таа да биде малку покачена, ја намалуваат грамажата.

  Вакви примери има многу. Одамна киселото млеко од половина килограм сега е намалено на 400 грама. Маслото наместо литар сега е 900 милилитри. Исто е и со шеќерот и солта кои се продаваат по помалку од килограм. Слично е и со гравот, вегетата, макароните,  но и ред други производи.

  Граѓаните реагираат и на тоа што поради брзото менување на цените на прехранбените производи, често се случува една цена да пишува на рафтот, а да им биде наплатена друга на каса. Тие се жалат дека често производите кои на опаковката им пишува дека тежат 700 грама кога ќе ги измерат дома, грамажата е помала за 100 или повеќе грама.

  Сега на потег се инспекторите од Државниот пазарен инспекторат, кој треба да проверуваат кој трговци го прекршуваат Законот за потрошувачи и заработуваат на грбот на потрошувачите.

  Поврзани теми: (ФОТО) Владата ја замрзна цената на лебот, но што е со грамажата?

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  15.8 ° C
  15.8 °
  15.8 °
  51 %
  0.5kmh
  20 %
  Tue
  16 °
  Wed
  16 °
  Thu
  17 °
  Fri
  19 °
  Sat
  21 °
  spot_imgspot_img