More

  Бектеши: Акции за намалување на цените на производите во маркетите ќе има

  Одлуката дека ќе бидат забранети акциите во маркетите со кои одредени производи се нудат по значително пониски цени, сепак, ќе претрпи модификација и трговците ќе можат и на ваков начин да привлекуваат потрошувачи. Како што најави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши, одлуката која што утре треба да биде усвоена на владина седница „ќе има мала корекција“.

  „Утре ќе има мала корекција на таа одлука. Ми беше важно граѓаните да не бидат измамувани односно да се ставаат во заблуда, откако ќе бидат објавени одредени акции, кога ќе одат дома да видат дека рокот на траење е два дена и да имаат дополнителни трошоци бидејќи повеќе од  50 отсто од производите треба да ги фрлат. Такви акции нема да бидат дозволени. Но, акции за дополнително намалување од ова од ова што ние го утврдуваме ќе бидат дозволени“, рече денес Бектеши на прес конференција одговарајќи на прашање на новинарите.

  Тој додаде дека оние што имаат можност тоа да го направат, можат и да се промовираат себеси.

   

   

  nezavisen.mk

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  28 °
  Fri
  28 °
  Sat
  29 °
  Sun
  28 °
  Mon
  27 °
  spot_imgspot_img