Изгореле 100 гости на свадба во Ирак, избувнал пожар од огномет

0
83
epa10885151 Iraqi security men inspect the scene of a fire that broke out at a wedding hall in Hamdaniya, in Iraq's Nineveh province, north of Iraq, 27 September 2023. More than 100 people died and at least 150 are injured after a fire during a Christian wedding celebration in Iraq's Nineveh province. EPA-EFE/MOHAMAD SAIF

Најмалку 100 луѓе загинаа, а над 150 се повредени во пожар што избувнал за време на свадба во северен Ирак.

Пожарот избувнал околу 10:45 часот по локално време (19:45 часот по Гринич) во областа Ал-Хамданија во провинцијата Ниневија во северен Ирак. Сè уште не е јасно што го предизвикало пожарот, но првите извештаи говорат дека тој избувнал откако бил запален огномет.

Првичните извештаи на ирачките медиуми рекоа дека и невестата и младоженецот загинале во пожарот, но новинската агенција Нина подоцна објави дека тие преживеале.

Запалливите панели во просторот можеби го поттикнале пламенот, предизвикувајќи делови од таванот да се запалат и да паднат.

Ирачкиот премиер Мохамед Шија ал Судани нареди истрага за несреќата и побара од официјалните лица да ги мобилизираат сите и да им пружат помош на погодените.

 

 

fokus.mk