More

  Трамп барал местење гласови за да победи на изборите

  Актуелниот американски претседател Доналд Трамп извршил притисок врз изборните службеници од Џорџија „да пронајдат доволно гласови“ за да се избегне неговиот изборен пораз во таа земја.

  „Вашингтон пост“ ја доби снимката од вчерашниот телефонски разговор во кој Трамп се обиде да изнесе неосновани тврдења за изборни нерегуларности.

  Вашингтон дневно објавува делови од едночасовниот разговор помеѓу Трамп и државниот секретар на Џорџија, републиканецот Бред Рафенспергер. во кој тој му ласка, го моли, но и му се заканува ако не му помогне да го сврти изборниот резултат.

  Во разговорот, Трамп изјавува дека луѓето во Џорџија се лути.

  „Погледнете, сè што барам е да најдете 11.780 гласови. Еден повеќе отколку што имаме“, вели Трамп, повторувајќи дека републиканците победија на изборите.

  Ниту Белата куќа, ниту канцеларијата на Рафенспергер, ниту канцеларијата на Џо Бајден досега не го коментираа откритието на Вашингтон пост.

  Ако снимката е автентична, а досега нема докази дека не е, тоа е веројатно најголемиот скандал во политичката кариера на Трамп.

  Доналд Трамп ги загуби претседателските избори на почетокот на ноември од демократот Џо Бајден, но, тој не го признава поразот и тврди дека бил ограбен.

  Инаугурацијата на новиот претседател ќе се одржи на 20 јануари.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img