Украинскиот претседател Зеленски допатува во Албанија

0
52

Украинскиот претседател Владимир Зеленски пристигна во Албанија за да присуствува на Самитот Украина – Југоисточна Европа што ќе се одржи во Тирана, главниот град на Албанија, јавува Анадолу.

Зеленски на Меѓународниот аеродром „Мајка Тереза“ беше пречекан од албанскиот министер за Европа и надворешни работи Игли Хасани, претставници на албанската Влада и претставници на украинската Амбасада во Албанија.

Во својата објава на својот профил на социјалните мрежи, Хасани истакна дека е голема чест да се биде домаќин на Зеленски во Тирана.

„Ова е важен момент за подобрување на билатералните односи и за солидарност со Украина во нејзината херојска борба против руската агресија“, рече Хасани.

Во Албанија денес ќе се одржи Самитот Украина – Југоисточна Европа на кој ќе учествуваат лидерите на земјите од Југоисточна Европа.

Зеленски ќе се сретне и со албанскиот премиер Еди Рама и со други официјални претставници.

извор:Анадолу.

фото:Анадолу.