(ВИДЕО) Во САД гори авион, патниците се движат по крилото

0
64

Авион на „Делта ерлајнс“ се запали веднаш по слетувањето на меѓународниот аеродром Сиетл-Такома.

Снимката покажува пожар кој избувнува под пилотската кабина на авион на Ербас додека патниците се симнуваат од летот од Канкун, Мексико на 6 мај. Се гледаат и патници како одат на крилото на авионот додека се подготвуваат за итна евакуација од лизгалки.

Пожарот, како што пренесува „Њузвик“, избувнал откако електричниот кабел бил приклучен на авионот „Ербас“ „А321нео“, што довело до евакуација на 189 патници и шест членови на екипажот.

„Мислам дека луѓето реагираа во паника, имаше мал метеж на патеките на патот до излезот. Но, генерално беше прилично непречена евакуација. Мило ми е што се случи на теренот на портата за спуштање, тоа е најдобро место да се биде.“ можете да се надевате на евакуација“, изјави за „KOMO News“ еден од патниците, Ешвин Менон, додавајќи дека им е благодарен на пилотите, екипажот и полицијата за помошта.

Од компанијата „Делта“ за „Њујорк пост“ изјавиле дека тобоганите биле поставени како мерка на претпазливост, а патниците кои се уште биле внатре биле симнати преку задниот дел на леталото.

„Патниците се целосно евакуирани“, соопштија од компанијата и потврдија дека авионот е изваден од употреба заради проверка и одржување.

Федералната агенција за воздухопловство (ФАА) исто така објави дека летот 604 „Делта“ безбедно слетал на аеродромот Сиетл-Такома околу 22 часот во понеделникот на 6 мај.

„Додека беше паркиран на портата, екипажот на Ербас А321 пријави можен пожар предизвикан од мотор на земјата. Патниците го напуштија леталото користејќи лизгалки за излез за итни случаи“, соопшти ФАА.

„Њузвик“ потсетува дека претходно овој месец, крило од летот на „Делта ерлајнс“ се судрило со паркиран авион на „Спирит ерлајнс“ на аеродромот Кливленд Хопкинс во Охајо додека се движел кон пистата. Во тој инцидент нема повредени. Големи безбедносни проблеми со авионите – особено Боинговите – ја погодија авиоиндустријата во последниве месеци, откако вратата падна од авион на Алјаска ерлајнс додека беше во воздух.