More

  Џамбаски: Бугарија има претседателска и владина линија на политика кон Македонија и авиолинија со празен авион кој ќе лета од Софија кон Скопје

  Политиката на новата влада кон Македонија е колеблива, смета бугарскиот европратеник, Ангел Џамбазки.

  -Има сериозни колебања. Има две линии на политика, една линија е политиката на претседателот која, според нас,треба да се поддржи бидејќи се заснова на здравата бугарска позиција“ вели Џамбаски.

  Според него „другата политика што ја води премиерот е политика на одбивање да се заштити националниот интересна полето на историјата, да се остават настрана важните прашања, не само историските.

  Најважните прашања се правата на Бугарите во Македонија, а не’ залажуваат со хипотетички огромниделовни врски, откако пуштиле авион да лета празен во двата правци, за што ќе платиме секој од нас“.

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  scattered clouds
  -1.2 ° C
  -1.2 °
  -1.2 °
  59 %
  1.5kmh
  40 %
  Wed
  1 °
  Thu
  2 °
  Fri
  5 °
  Sat
  6 °
  Sun
  7 °
  spot_imgspot_img