More

  Џамбаски: Бугарија има претседателска и владина линија на политика кон Македонија и авиолинија со празен авион кој ќе лета од Софија кон Скопје

  Политиката на новата влада кон Македонија е колеблива, смета бугарскиот европратеник, Ангел Џамбазки.

  -Има сериозни колебања. Има две линии на политика, една линија е политиката на претседателот која, според нас,треба да се поддржи бидејќи се заснова на здравата бугарска позиција“ вели Џамбаски.

  Според него „другата политика што ја води премиерот е политика на одбивање да се заштити националниот интересна полето на историјата, да се остават настрана важните прашања, не само историските.

  Најважните прашања се правата на Бугарите во Македонија, а не’ залажуваат со хипотетички огромниделовни врски, откако пуштиле авион да лета празен во двата правци, за што ќе платиме секој од нас“.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  20.8 ° C
  20.8 °
  20.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Sat
  36 °
  Sun
  32 °
  Mon
  24 °
  Tue
  29 °
  Wed
  19 °
  spot_imgspot_img