More

  Светот ги укинува КОВИД сертификатите, нашата комисија предложи укинување на две мерки, еве кои ….

  Комисијата за заразни болести денеска предложи две мерки до министерот за здравство.

  -Укинување на задолжително поседување на негативен ПЦР тест или потврда за прележаност или вакцинација при излез од Македонија, ова се однесува само за граничните премини на нашата земја и не важи за влез во земјата. Втората мерка се однесува за бремените жени, односно да се укине нивното ослободување од работа, вели доктор Злате Мехмедовиќ на денешната прес-конференција.

  Појасни дека препораките во светот се дека за бремените жени е безбедна вакцинацијата и препорачлива.

  Предлог мерките на Комисијата се доставени до министерот, а потоа ќе бидат дадени на разгледување во Главниот кризен штаб.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  4.6kmh
  0 %
  Wed
  25 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img